تبلیغات
صنایع چوب

صنایع چوب
darkob-damon.com 
نظر سنجی
چه مقداری از این وبلاگ راض هستید؟دستگاه خلا خشك كن چوب و فرآورده های چوبی برای نخستین بار در كشور طراحی و ساخته شد.
دكتر بهبود محبی , عضو هیات علمی دانشكده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس و مبتكر این دستگاه در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار كرد : دستگاه خلا برای خشك كردن چوب و فرآوردهای چوبی ساخته شده و كارایی بسیار بیشتری نسبت به كوره های خشك كن دارد.
وی درباره نحوه عملكرد این دستگاه گفت : رابطه ای میان نقطه جوش آب و فشار هوا وجود دارد كه هر چه فشار هوا كاهش یابد , نقطه جوش نیز پایین می آید. دستگاه خلا خشك كن برای صرفه جویی در انرژی بر مبنای این رابطه ساخته شده به طوری كه با ایجاد خلا توسط پمپ با حرارتی ملایم , چوب به سرعت خشك می شود.
وی خاطرنشان كرد : زمان خشك كردن چوب در هوای آزاد به شرایط اقلیمی منطقه بستگی دارد و در مدت زمان زیادی انجام می شود. استفاده از كوره های چوب خشك كن نیز با توجه به نیاز به ادوات گران قیمت به صرفه نبوده و نسبت به خشك كردن در هوای آزاد به چندین هفته زمان نیاز دارد كه این زمان به اندازه كوره و نوع گونه مصرفی (راش , بلوط و غیره ) و حساسیت و ضخامت چوب بستگی دارد. این در حالی است كه با كمك دستگاه ساخته شده هرگونه چوب در عرض چند روز خشك می شود.
دكتر محبی در ادامه خاطر نشان كرد : در كوره های چوب خشك كن معمولی نیروی رانشی رطوبتی ایجاد شده رطوبت را از داخل چوب به خارج آن منتشر می كند. در حالی كه در این سیستم بر مبنای تغییر فشار هوا , نیروی رانشی هوا از سوی چوب كشیده شده و به همراه پایین آمدن نقطه جوش , آب درون سیستم شروع به تبخیر می كند.
وی درباره مزایای استفاده از دستگاه ابتكاری به ایسنا گفت : در كوره های خشك كن به علت وجود گونه های مختلف با حساسیت های گوناگون در زمان خشك كردن , یك سری نیروهای مكانیكی در چوب به وجود می آید كه این تنش ها سبب كج شدن و تغییر ضخامت چوب می شود. در حالی كه در این سیستم به دلیل خارج شدن هوا و استفاده از دمای پایین تر , شدت تنش ها بسیار كمتر می شود.
دكتر محبی با بیان این كه مدت زمان خشك كردن چوب به دانستیه آن نیز بستگی دارد , اظهار كرد : پس از انجام آزمایشات مختلف مدت زمان خشك كردن را از چند هفته به پنج روز رساندیم و در حال انجام تحقیقات بیشتر روی آن هستیم تا به زمان و شرایط مطلوب تری دست یابیم .
عضو هیات علمی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس خاطر نشان كرد : در كوره های چوب خشك كنی از سوخت های فسیلی استفاده می شود كه همراه با آلودگی های زیست محیطی است در حالی كه در دستگاه خلا خشك كن با استفاده از نیروی الكتریسته میزان مصرف انرژی كاهش یافته و با آلودگی كمتر , كارایی و سرعت فرایند افزایش می یابد.
وی در پایان با اشاره به این كه این سیستم قابلیت طراحی در سایزهای مختلف كارگاهی و كارخانه یی را دارد , به ایسنا گفت : نمونه اولیه در ابعاد كمتر از یك متر مكعب با هزینه ای حدود هفت میلیون تومان ساخته شده كه در صورت رسیدن به تولید انبوه هزینه ساخت دستگاه به میزان قابل توجهی كاهش می یابد.منبع : ارژن[ پنجشنبه 22 دی 1390 ] [ 12:30 ب.ظ ] [ امیر علی گیلان پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ صنایع چوب هدف دارد شما را با درک هنر زیبای چوب اشنا کند و نشان دهد که چوب چقدر در زندگی ما نقش دارد امید وارم از این وبلاگ لذت ببرید امیر علی گیلان پور هستم مدیر بلاگ و پسر مدیر عامل شرکت افرا سگال ایرسا
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
0912